Huoltotyöt vaikuttavat tv- ja radiolähetyksiin Kymenlaakson alueella 12.3.
Julkaistu: 12.3.2014
Digita tekee huoltotöitä Anjalankosken radio- ja tv-asemalla Kouvolassa keskiviikkona 12.3.2014. Mastossa tehtävien töiden työturvallisuuden takaamiseksi asemalta välitettävien tv-kanavien lähetykset katkaistaan töiden ajaksi. Katkos kestää arviolta neljä tuntia klo 9.15-13.15. Katkos koskee Anjalankosken radio- ja tv-aseman näkyvyysaluetta, joka kattaa Kouvolan ja sen lähipaikkakunnat.
Töiden aikana radiokanavien Yle Radio 1, Yle Radio Suomi/Kymenlaakson Radio, Yle Radio Vega/Östnyland, YleX, Radio Nova ja The Voice lähetyksissä voi esiintyä häiriöitä Anjalankosken aseman kuuluvuusalueen reunamilla klo 9.00-13.30 alennetun lähetystehon vuoksi.
Radio- ja tv-kanavien asemakohtaisen näkyvyys- ja kuuluvuusalueen voi tarkastaa Digitan karttapalvelusta www.digita.fi/karttapalvelu.
Vara-ajankohta huoltotöille on 13.3. klo 9.00-13.30.
Digita pahoittelee katkoksesta ja häiriöistä mahdollisesti aiheutuvaa haittaa.
Digita/Viestintä